Pokorný, Wagner & Partners, s.r.o., Attorneys-at-Law

Zlatá amerika“ advokáta Boiese - Hospodářské noviny

Leaders voice

Na dovolenou vždy vyrážím vybaven horou knížek. Letos jich bylo rovných třináct, a to počínaje Vieweghovým Románem pro muže, až po Anglické listy Karla Čapka. Pro účely tohoto textu mi poslouží vzpomínky známého americké advokáta Davida Boiese „Ve službách spravedlnosti“.
I když název knihy zní vzletně a, upřímně řečeno, pro Čecha dosti nedůvěryhodně, kniha sama o sobě je krásným a vzrušujícím vhledem do praxe vymáhání práva „po americku“. Kolega, smím-li to tak vůbec říci, Boies, je předním specialistou na problematiku soudního vymáhání soutěžního, tj. kartelového práva, což mne těší dvojnásob, neb touto právní oblastí si vydělávám i já.
Boies popisuje v knížce řadu nádherných kauz, jichž se účastnil. Vzpomíná například na odhalení kartelu mezi aukčními síněmi Christie’s a Sotheby’s, boj s Microsoftem v dresu Ministerstva spravedlnosti USA, či zastupování prezidentského kandidáta Al Gora v jeho, nakonec prohraném, soudním boji o uznání vítězství v prezidentských volbách.
Skrze tyto příběhy najednou vidíme USA trošku jinak: naprosto nepodobné tomu zidealizovanému obrázku, který se do nás stále ještě snaží vtloukat řada našich publicistů. Vidíme stát tvořený lidmi z masa a kostí, kde mnohé závisí na politice, je s ní hluboce spojeno a propleteno a kde je prosazení spravedlnosti nakonec, stejně jako u nás, odvislé od lidí, jejich osobnosti a statečnosti.
S napětím v knize sledujeme politicky zařízený zvrat v soudně vyhraném sporu Microsoft versus USA poté, když Billa Clintona vystřídal George W. Bush, nebo zjevně excesivní a ideologicky motivovaný vstup Nejvyššího soudu USA do procesu přepočítávání volebních lístků na Floridě. Současně žasneme, jak chaoticky je řízen celý volební proces v USA.
Na druhé straně však se dozvídáme, jak důsledně a nekompromisně je obvykle právo vynucováno, jak je řada procesních úkonů rychlých a efektivních. A také jak se například pachatelé kartelů opravdu musejí obávat až drakonických postihů, a to jak ve sféře majetkové, tak ve sféře trestně právní.
A tady nám nezbývá než závidět. Když knihu dočítám, jsem opět přesvědčenější, že nikde nevládne ráj a že si máme ode všeho brát to dobré a nepodléhat manipulaci lidí, kteří o životě v dané zemi většinou moc nevědí.
Vzápětí však sahám po další knížce, přečtu prvních padesát stránek, a nemohu než říci „zlatá Amerika“. Tou knihou jsou totiž vzpomínky před třemi roky zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské, nazvané „Ruský deník“.
Obě knihy vřele doporučuji. Již jen pro ten kontrast.

***

Skrze Boiesovy příběhy najednou vidíme USA trošku jinak.


O autorovi: Radek Pokorný, Partner Pokorný, wagner & Partner PRÁVO