Pokorný, Wagner & Partners, s.r.o., Attorneys-at-Law

Záhadní, velkorysí, majetní, letící - tyden.cz

Zřejmě za sebou máme relativně klidný den, kdy se každá redakce snažila přijít s nějakým vlastním objevem. Lidové noviny otevírají zprávou o vlhkosti v pražské Staroměstské radnici, která ohrožuje populární orloj, což hrozí nedozírnými následky. „Podle jedné z mnoha pověstí a legend, které se ke Staroměstskému orloji vážou, je zastavený orloj špatným znamením. Mezi hodináři se traduje, že v takovém případě čekají českou zemi špatné časy. Naposledy se orloj porouchal letos na začátku června, kdy Prahu navštívil americký prezident George Bush." Hypotetické další zastavení orloje tedy buď jenom potvrdí špatnou zprávu už dříve vyřčenou, nebo jedny zlé časy už od června stihly proběhnout - v tom případě se ta orlojem ohlašovaná pohroma - troufám si říci - dá přežít.

Hospodářské noviny píší o problémech, které pro české podniky znamená sílící koruna, mladoboleslavské škodovce prý kurz měny letos způsobil ztrátu 60 milionů eur. „I když ekonomové na začátku roku očekávali, že česká měna bude posilovat, dolar za méně než devatenáct korun a euro za 27,20, si jen těžko někdo dokázal představit. „Je to naprostý úlet, během prvního půl roku jsme zažili překvapivé oslabení, teď měna drsně posiluje," říká analytik Raifeissenbank Aleš Michl."

Zlé časy ve stejném deníku předpovídá známý advokát Radek Pokorný. Předpovídá je investičním bankéřům, kteří si podle něj zvykli, že jim všechno vychází. „Investiční bankovnictví přináší enormní zisky, ale i odpovídající rizika. K úspěchům symbolizovaným soukromými letadly a rezidencemi v Tichomoří patří též neúspěchy, které mají často podobu zruinovaných životů. Řada lidí si myslí, že toto vše máme z 90. let zdárně za sebou a jen tak se to nevrátí. Myslím, že není zase až tak daleko doba, kdy uvidí, jak se mýlili. Na každou hostinu nakonec dorazí vrchní a přinese účet."

Mladá fronta Dnes na první straně píše o nové roli Dagmar Havlové v televizním filmu Zdeňka Zelenky „"Její hrdinka trpí a přináší oběti, věřím, že diváky dojme," řekl Zelenka."

V domácím zpravodajství se deník snaží proniknout do další finanční záhady týkající se Jiřího Paroubka.. Jde o sociálně demokratický měsíčník Trend, který předseda ČSSD řídí. Podle Paroubka si na sebe periodikum vydělává inzercí. Problém ovšem může představovat, že v časopise prakticky žádné inzeráty nejsou. Jeho redakce sídlí v kanceláři realitní agentury City Prag. „"Chcete-li mluvit s někým z Trendu, automaticky vás přepojí na spolumajitelku této realitky, Ivetu Mašínovou. Ta se však k Trendu ochotně hlásí jenom do chvíle, než se jí zeptám, co má vlastně ve vydavatelství na starosti. „To vám nezodpovím, to není důležité, co mám na starosti já," řekla k tomu tajemně Mašinová. A ani Paroubek nechce ze záhadného důvodu mluvit o své pomocnici. Nejdříve ji zapřel. Teprve když se ho MF DNES zeptala, jak je možné, že se k trendu hlásí, připustil, že zvedá telefony." Meritum té záhady komentovat nebudu - vzhledem k její záhadnosti. Neodpustím si ale poznámku k názvu té realitní kanceláře, typické ukázce někdy urputné místní snahy o světovost. Někomu už nestačí pojmenovat firmu cizojazyčně, název musí být ve více cizích jazycích - jedno slovo anglicky, druhé německy. Můj vnitřní patriot se ofrňuje.

Lidové noviny přinášejí pozoruhodná slova Mirka Topolánka na margo českého neúspěchu ve volbě nestálého člena RB OSN. „„Dali jsme malé dárečky," vysvětlil na tiskové konferenci. (...)" Nic tak strašného se nestalo," prohlásil. Vzápětí ale pohrozil chudým zemím, že česká republika přehodnotí rozvojovou a humanitární politiku. „není přece možné, abychom někam posílali desítky milionů korun, a ta země potom poslechla našeho soupeře," řekl Topolánek." Česká politika je doména velkorysých chlapců a dívek. Vždycky jsem to říkal a měl jsem, jak vidno, pravdu.

Mladá fronta Dnes v krátké zprávě referuje o opletačkách východočeského leadera zelených a známého aktivisty Stanislava Pence s policií - nechal se na plakát vyfotit mezi kytkami konopí, což včera musel vysvětlovat na polici. „„Policisté chtěli vědět, co je smyslem a účelem kampaně," řekl Penc. Na polici uvedl, že nechce propagovat drogy. Penc na nedávném zasedání Strany Zelených předvedl plakáty, pomocí nichž chce rozpoutat diskusi o konopí, z něhož se mimo jiné vyrábí marihuana." Až příště budete aranžovat rodinku pro společné foto na louce, pro jistotu zkontrolujte, jestli se do záběru nedostala nějaká škodlivá rostlina. Za ty trable to evidentně nestojí.

Bulvární deníky řeší údajně chystané personální změny v řadách moderátorů Novy, nadchází prý čas missek, vicemissek a dalších sek. Blesk otvírá zprávou vpravdě šokující. Milionář Michal Červín, o jehož přízeň se ucházejí idealistické soutěžící v reality show Vem si mě!, má na kontě ubohých a trapných dva a půl milionu korun! A holky se přitom tak snaží. Červín to vysvětluje slovy: „Ano, to je částka, kterou momentálně disponuji. Ale peníze především točím dokola." Takže dokola.

Uvnitř vydání Blesk referuje o charitativní výstavě odlitků poprsí některých známých českých žen dotvořených známými českými výtvarníky. Činí tak pod titulkem „Prsa Drtinové obletí republiku" Další důvod vzhlížet k nebi.

Foto: Jan Schejbal