Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot

 

Team Prague

Projekt Team Prague je organizován studenty Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s významnou podporou Katedry obchodního práva. Vedoucím koučem je Prof. JUDr. Monika Pauknerová, CSc.
Účast pražského týmu organizuje občanské sdružení Team Prague, o.s., které je významně podporováno advokátní kanceláří Pokorný, Wagner a spol.

      

   

VIS Moot

Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot („VIS“) je prestižní mezinárodní soutěž studentů právnických fakult z celého světa. Hlavní část soutěže se koná každoročně ve Vídni a v Hong Kongu. Soutěže se každoročně účastní více než 200 právnických fakult z celého světa. Spolu s rozhodci a pořadateli zahrnuje účast na VIS více než 2.000 osob.
VIS je simulací mezinárodního rozhodčího řízení. Týmy vypracují dvě podání v anglickém jazyce – žalobu (Statement of Claim) a vyjádření žalovaného (Statement of Defendant). V ústním kole, ve Vídni nebo v Hong Kongu, se utká každý tým s několika zahraničními soupeři.
Předmětem VIS je spor z kupní smlouvy s mezinárodním prvkem, jsou dodržovány veškeré procesní aspekty mezinárodní obchodní arbitráže. Rozhodci jsou profesionály v oboru. VIS podporuje rozvoj znalostí a zkušeností studentů a také pomáhá každoročnímu setkání velké části světových odborníků z oblasti obchodního práva a rozhodčího řízení.
Studenti získají praktické zkušenosti z oblasti řešení sporů, naučí se používat zahraniční informační databáze a poznají rozdílné přístupy týmů z jiných jurisdikcí.

Pre-mooty

Ještě před soutěžními ústními jednáními ve Vídni se konají tzv. pre-mooty. Tyto pre-mooty jsou organizovány na mnoha místech Evropy, Asie a Ameriky. Díky účasti na pre-mootech studenti získávají zkušeností tak, aby byli nejlépe bodování ve Vídni. Vzhledem k tomu, že pre-mootů se účastní většina soutěžících týmů, jsou vídeňská kola velice kompetitivní a jakýkoli úspěch značí velkou prestiž.
Pražský tým se zúčastnil osmi pre-mootů, a to v Polsku (Varšava), USA (New York), Maďarsku (Budapešť, Miskolc), Německu (Mnichov, Erlangen) a v ČR (Olomouci, Praha). Na pre-moot, který pořádal Team Prague v Praze přijelo deset týmů z pěti zemí, a to právnické fakulty Olomouc, Praha, Brno, Mnichov, Wroclaw, Passau, Marburg, Paris (SciencesPo), Utrecht a Bern.

Složení Teamu Prague

Studenti každý týden navštěvovali seminář International Commercial Arbitration v anglickém jazyce. Z původně přihlášených 30ti studentů bylo vybráno 16 nejaktivnějších k účasti na pre mootech. Z nich jelo na finále do Vídně pouze 8 nejlepších.

Vídeň 2010

V letošním ročníku se zúčastnilo 251 týmů z 62 zemí světa. Nejvíce týmů bylo z USA (50), Německa (23), Indie (18) a Anglie (12). Nechyběli ani účastníci ze zemí, jako jsou např. Malajsie, Spojené Arabské Emiráty, Kazachstán a mnohé další.
PFUK se zúčastnila čtyř slyšení v základním kole. Soupeřem jí byli Hamline University, City University London, Paris Ouest Nanterre La Defense University a Universität Tübingen.
V těžké konkurenci obsadila PFUK celkově 156. místo. Tato pozice znamená zlepšení z minulého roku o 20 příček. Doufáme, že rostoucí trend udrží PFUK i nadále a příští rok pokoří alespoň hranici 100. místa. Tak vysoko se žádné české právnické fakultě nepodařilo dostat.
PFUK již zahájila přípravy na další ročník 2010/2011. Díky iniciativě advokátní kanceláře Pokorný, Wagner a spol. dostanou šanci

 

Návrh na rozpočet Team Prague 10-11 ke stažení zde.

 

stáhnout připojený soubor - (Navrh rozpocet team prague 10-11.xls)