Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Vzniká nová komora, která by měla pomoci zlepšit prostředí pro veřejné zakázky- iHNed.cz

Nově vytvářená Komora administrátorů veřejných zakázek (KAVZ) má pomoci zprůhlednit a standardizovat organizování veřejných soutěží. Zástupci významných společností, které se zabývají organizací výběrových řízení a problematikou veřejných zakázek na vzájemném jednání ustanovili přípravný výbor Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ).

Jeho vytvoření je prvním krokem k budoucímu vzniku nezávislého samoregulačního orgánu, jenž bude sdružovat klíčové hráče na českém trhu. Jeho hlavní úlohou bude nastavit základní profesní, odborné a etické standardy a stát se tak garantem profesionálních služeb v oblasti výběrových řízení a veřejných zakázek.

KAVZ by v budoucnu chtěla přispět také ke zvýšení transparentnosti jednotlivých výběrových řízení. Právě image některých problematických řízení výrazně kazí pověst renomovaných subjektů, které se danou problematikou profesně zabývají.

“Problematika veřejných zakázek se v České republice dlouhodobě netěší dobré pověsti. Mohou za to nejen často nelogické zákony a předpisy, ale také zmatek, jenž panuje při samotné organizaci veřejných soutěží. Neexistují jednotné a trhem akceptované standardy, jež by určovaly, kdo a za jakých podmínek může veřejné soutěže organizovat. A řada subjektů ani nemá zájem, aby existovaly. V kalném rybníku se jim lépe loví," objasňuje důvody vzniku komory Robert Pergl, partner advokátní kanceláře Dáňa, Pergl & Partneři.

Podle Pavla Robka ze společnosti Gordion bude jednou z dalších aktivit nově vzniklé instituce vypracování textu Etického kodexu člena Komory administrátorů veřejných zakázek. Komora bude oficiálně založena jako občanské sdružení a bude usilovat o maximální rozšíření členské základny, na základě odborných kvalifikací přistupujících členů.

Soutěž jen naoko: Firma začala pro vnitro dělat dřív než skončil tendr.

Radnici Prahy 7 firma radila se zakázkou na správu dluhů. A pak ji vyhrála.

“Stojíme o každého profesionála, který se zaváže ctít základní profesní, odborné a etické standardy. Pevně věříme, že tuto iniciativu ocení i samotní zadavatelé veřejných zakázek, a také regulační orgány. Je v zájmu všech zadávání veřejných zakázek maximálně zprůhlednit," dodává k tomu advokát Daniel Weinhold, partner advokátní kanceláře Weinhold Legal, v. o. s.
Nedostatečná legislativa

Expert: Johnovy náměty mohou pomoci zprůhlednění veřejných zakázek spustit

Hlavní ambicí KAVZ do budoucna je stát se přirozeným odborným partnerem státních institucí i v oblasti legislativních změn. “První takovou příležitostí je připravovaná velká novela zákona o veřejných zakázkách," uvedl JUDr. Jaroslav Havel, partner advokátní kanceláře Havel a Holásek, s. r. o.

Podle zástupců přípravného výboru KAVZ v současnosti v oboru působí řada firem, jejichž původně registrovaná činnost s daným odvětvím vůbec nesouvisí.

“Nelze připustit, aby takovou náročnou a specializovanou činnost vykonávaly firmy, jejichž hlavním předmětem činnosti jsou například úklidové služby nebo zprostředkovatelská činnost. Nynější právní úprava takovým absurditám nijak nedokáže zabránit," dodává další Radek Pokorný, partner advokátní kanceláře Pokorný, Wagner a spol.

Zástupci KAVZ v budoucnu chtějí přispět ke změně současného stavu a v budoucnu o svých krocích budou pravidelně informovat veřejnost a příslušné zástupce státní správy.


URL| https://Ekonomika.iHNed.cz/c1-48129860-vznika-nova-komora-ktera-by-mela-pomoci-zlepsit-prostredi-pro-verejne-zakazky