Pokorný, Wagner & Partners, s.r.o., Attorneys-at-Law

Vzkaz německého exkancléře Schrödera - Hospodářské noviny

LEADERS’ VOICE
Když přednedávnem Gerhard Schröder přijal nabídku Vladimira Putina a připojil se k podnikatelským aktivitám Ruska, byl v mediálně vděčných figurách kritizován za zneužití svého postavení. Bohužel, v omílání exkancléřova možného konfliktu zájmů poněkud zanikl fakt, že než je takovýto návrh bývalému premiérovi učiněn, je naprosto normální, že je konzultován s novou mocí.
A skutečnost, že nabídka přišla, ukazuje, že nejen SPD, ale minimálně i nová německá kancléřka s takovýmto angažmá Gerharda Schrödera neměla žádný problém. Jinak řečeno: že na spolupráci má zájem celý německý establishment.
Potud nic překvapivého, ale předešlá věta přestává být banální, pokud pohlédneme na mapu Evropy. Uvidíme totiž, ať se to líbí nebo ne, že Rusko a Německo vzdáleně působí jako jakési dvě obrovské čelisti svěráku, uvnitř kterého je několik středo- a východoevropských států včetně České republiky.
Peripetie historie vztahů mezi Ruskem a Německem přesahují možnosti tohoto sloupku, nicméně je fakt, že pokud si tyto dva státy začaly v minulosti příliš rozumět, byť dočasně, začalo být často státům nacházejícím se uprostřed svěráku poněkud »ouzko«. Zmíněná mapa Evropy se mi vždy objeví před očima, když si nějaký náš dobrák cvičí svaly na Evropské unii zesměšňováním a urážením domnělých, ale i skutečných slabin tohoto projektu.
Bohužel, Evropská unie je stále představována hlavně jako stroj na dotace. Úplně se zapomíná, že projekt evropské integrace je v prvé řadě projekt bezpečnostní, který má pomoci, aby Evropané už spolu neválčili. Ve smyslu bezpečnostním jsme nikdy v moderních dějinách nebyli nezávislým státem, neboť bez pomoci nejsme schopni ubránit svoji svobodu. Dějiny jsou zrcadlem budoucnosti. Přestaňme se konečně hloupě durdit a važme si bezpečí, které nám členství v EU dalo.

O autorovi: Radek Pokorný, Autor je advokát, pracuje ve firmě Pokorný, Wagner & spol.