Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Vše odpuštěno. ČEZ chce Svobodu zpět do představenstva

Energetika

O případném Svobodově návratu rozhodne dozorčí rada. Míru provinění obchodního šéfa posuzuje správní soud, obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda má šanci vrátit se do představenstva firmy. A to přesto, že jeho léta se táhnoucí aféra, týkající se takzvaného insider tradingu - podezření, že se při obchodování s akciemi ČEZ dopustil zneužití důvěrných informací - ještě není zcela rozuzlena.
Svoboda, tehdy druhý nejmocnější muž v ČEZ, musel post v šestičlenném nejvyšším vedení opustit před pěti lety, když jej kvůli obchodům s akciemi ČEZ začala vyšetřovat policie. Vrchní soud sice loni rozhodl, že se trestného činu zneužití informací v obchodním styku nedopustil, jenže ČNB, která zajišťuje dohled nad kapitálovým trhem, Svobodův postup označila za přestupek a potrestala 1,6milionovou pokutou. Manažer se odvolal k Nejvyššímu správnímu soudu, ten však dodnes nerozhodl. Vedení ČEZ za Svobodou od počátku aféry stojí. Teď podle informací HN tlačí na dozorčí radu, aby mu vrátila místo v představenstvu. „Svoboda o návrat velmi stojí, vedení ČEZ jej podporuje. Považují ho za jeden z nejlepších mozků v managementu a chtějí ho mít v nejvyšším vedení,“ řekl HN zdroj z dozorčí rady.
Dozorčí rada by měla o možném Svobodově návratu rozhodovat už na příštím zasedání v půli října. Někteří její členové se ale obávají, že by Svobodův návrat do nejvyššího vedení ČEZ veřejnost nemusela hodnotit dobře. „Není o ničem rozhodnuto, zvažují se politické dopady,“ shodují se zdroje HN.
Zástupci ČEZ případ nekomentují. „Nemám k tomu co říct, složení představenstva je věcí dozorčí rady,“ říká Svoboda. Stejně reaguje mluvčí firmy Eva Nováková.
„Dozorčí rada takový bod na programu neměla, to je vše, co k tomu lze uvést,“ odpovídají shodně zástupci státu v dozorčí radě ČEZ Eduard Janota a Martin Říman.
Čeho se vlastně Svoboda před lety dopustil? V dubnu 2005 koupil za tři miliony korun 7,5 tisíce akcií ČEZ, v květnu za 3,6 milionu dalších 10 tisíc. Celý balík po měsíci prodal se ziskem 1,65 milionu. Nakupoval krátce před tím, než ČEZ zveřejnil výsledky a výši dividendy za předchozí rok. Ovšem jako manažer měl tyto kurzotvorné informace k dispozici. Pro Svobodu by návrat do představenstva znamenal platové přilepšení, například nárok na tantiémy. Kompetenčně by se jeho role změnila málo. „Už dnes patří k lidem, kteří směřování ČEZ nejvíc ovlivňují, trhem je vnímán jako jeden z hlavních reprezentantů společnosti,“ říká analytik Wood & Company Jan Tomaník. Ačkoliv insider trading patří k nejzávažnějším prohřeškům kapitálového trhu, řada expertů Svobodu neodsuzuje nijak přísně. „Jeho návrat by investoři vítali, ta aféra byla jen uměle nafouklá bublina,“ tvrdí Tomaník.
„Šlo o nešťastnou shodu okolností, ne o zneužití informací. Soud jej očistil, ČNB mu pokutu dala den před promlčením případu. S tím nesouhlasíme, jsem přesvědčen, že to i správní soud potvrdí,“ říká Svobodův právník Radek Pokorný.
Ne všichni však kauzu vidí stejně. „Nic horšího manažer udělat nemůže. Buď byl velmi hloupý a naivní, nebo se dopustil těžké nekalosti. Kdyby se stejný případ stal v zahraničí, ve firmě by skončil,“ tvrdí obchodník s akciemi Jan Hýsek.
Svoboda se vždy hájil tím, že časová shoda jeho obchodů se získáním kurzotvorných informací je náhodná. Akcie ČEZ koupil na doporučení svého makléře spolu s dalšími cennými papíry. Navíc pohyby na svém účtu včas hlásil regulátorovi, nesnažil se nic skrývat.

***

co následovalo > Prosinec 2005 - komise pro cenné papíry rozhodla, že Svoboda spáchal přestupek, a dává mu pokutu 4 miliony kč. Svoboda se odvolává k ČnB. > Duben 2006 - policie obvinila Svobodu ze zneužívání informací v obchodním styku, Svoboda odchází z představenstva ČEZ. > Říjen 2007 - policie ukončila vyšetřování Svobodova případu, manažer je obžalován, v reakci na obžalobu opouští výkonný výbor (rozšířené vedení) ČEZ. > Březen 2009 - případ začíná projednávat městský soud v praze, v průběhu

projednávání rozhoduje, že nejde o trestný čin, a vrací případ k projednání centrální bance jako přestupek. Státní zástupce se odvolává. > Červenec 2009 - vrchní soud potvrzuje, že Svoboda nespáchal trestný čin. > Srpen 2009 - ČnB uděluje Svobodovi pokutu 1,6 mil. kč za přestupek (zneužití interní informace před nákupem akcií), Svoboda se odvolává k nejvyššímu správnímu soudu (dosud nerozhodl). > Září-říjen 2010 - Svoboda s podporou vedení ČEZ usiluje o návrat do představenstva firmy.

Svobodovy problematické obchody

29. 4. (pátek) - kupuje 7500 akcií firmy po 394 korunách

2. 5. (pondělí) -ČEZ oznamuje hospodářské výsledky

17. 5. - kupuje 10 000 akcií ČEZ po 374 korunách 17.

6. - prodává celý balík 17 500 akcií po 476 korunách

20. 6. - ČEZ informuje o výši dividendy

1,65 milionu korun byl zisk Alana Svobody z obchodů s akciemi ČEZ mezi 29. dubnem a 17. červnem 2005.

O autorovi| Zuzana Kubátová, zuzana.kubatova @ economia.cz