Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Ve sporu o rychlíky pro ČD přituhuje. Obě strany si najímají elitní právníky - HN 30.7.2011

Plzeňská Škoda Transportation, největší výrobce železniční techniky v Česku, tvrdí, že České dráhy účelově zneužily zákon o zadávání veřejných zakázek ve věci nákupu nových rychlíkových souprav. Obě strany se připravují na právní bitvu.

Spor plzeňské strojírenské skupiny Škoda s Českými drahami o to, zda státem vlastněný dopravce může bez tendru nakoupit 16 rychlíkových souprav RailJet z produkce německé firmy Siemens, mají v rukou dva vlivní právníci.

Konkrétně Karel Muzikář, řídící partner kanceláře Weil, Gotshal & Manges, a Radek Pokorný z kanceláře Pokorný, Wagner & spol.

Oba dva svou účast týdeníku Ekonom potvrdili.

Je to souboj titánů,« směje se Muzikář, jinak též poradce premiéra Nečase a prezidenta Klause, který hájí barvy Českých drah.

Pokorný, který má zase blízko k opoziční ČSSD, poskytuje služby Škodovce.

Spor teď řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), přičemž verdikt by měl padnout do 11. srpna.

Plzeňská Škoda, největší výrobce železniční techniky v Česku, tvrdí, že České dráhy účelově zneužily zákon o zadávání veřejných zakázek. Jde o to, že Siemens má kontrakt v hodnotě téměř 5 miliard korun získat s využitím jednacího řízení bez uveřejnění.

Pevně doufám, že ÚOHS teď svým předběžným opatřením drahám uzavření kontraktu se Siemensem zakáže až do doby, než bude ukončeno správní řízení,« říká Radek Pokorný.

Karel Muzikář se nechce ke sporu detailně vyjadřovat, protože prý nemá svolení klienta. V takovýchto případech považuji za zásadní, že výhodnost a neopakovatelnost kontraktu je potvrzena znaleckými posudky,« uvádí advokát.

České dráhy totiž argumentují, že vlaky RailJet mohou získat za cenu o zhruba 20 procent nižší než je cena tržní a lepší nabídku by prý už nikdy a od nikoho nezískaly.

Pokud dráhy ÚOHS o své pravdě přesvědčí, pětimiliardový kontrakt chtějí podle šéfa firmy Petra Žaludy podepsat do konce září.

Jiří Pšenička, týdeník Ekonom