Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Spor o sýr hrozí arbitráží - Lidové noviny

Madeta chystá žalobu na slovenské úřady. Zpochybnila kontrolu, která objevila v jejím sýru listerii

PRAHA Slovenskému státu hrozí arbitráž s Českou společností Madeta. Největší mlékárenská firma v Česku se snaží očistit svoje jméno od nařčení slovenských úřadů, že na počátku roku dodala na tamní trh sýr, který obsahoval nadlimitní výskyt zdraví nebezpečné bakterie listerie.
„Záležitost jsme předali pražské advokátní kanceláři. Ti zvažují, jakou formou zažalovat slovenskou stranu,“ uvedl ředitel Madety Milan Teplý. Dodal, že nařčení bylo vykonstruované s úmyslem společnost poškodit. Madeta kvůli tomu podle něj přišla o některé odběratele na slovenském trhu. Svoji celkovou ztrátu vyčíslila na 31,5 milionu korun.
Sýr Niva Pilos našli počátkem února kontroloři v jedné z bratislavských prodejen společnosti Lidl a okamžitě zakázali jeho prodej. Řetězec jej následně stáhl z českých i slovenských obchodů. Podle následného rozboru českých veterinářů byl ale sýr z českokrumlovského závodu zdravotně v pořádku. Testy na Slovensku ukázaly mírné překročení normy. Bakterie se tak údajně mohly pomnožit vlivem nesprávné přepravy či skladování. To však Lidl odmítl.
Radek Pokorný, partner pražské advokátní kanceláře Pokorný, Wagner a spol., která zastupuje Madetu ve sporu se slovenskou stranou, prozradil, že vedení Madety bude mít k dispozici do deseti dnů rozbor s doporučením budoucích právních kroků. „Lze uvažovat o dvou řešeních – podání žaloby proti postupu slovenské veterinární komise některému ze slovenských soudů, anebo využití mezinárodní arbitráže na základě smlouvy o ochraně investic mezi Českem a Slovenskem z roku 1992,“ vysvětlil Pokorný.
V případě podání žaloby u slovenských soudů je nutné zvážit riziko případné podjatosti soudu, zdůraznil Pokorný. Z tohoto hlediska se jako optimální rozhodčí řízení jeví mezinárodní arbitráž.
Pokorný připustil, že v úvahu připadá i mimosoudní narovnání sporu, pakliže by slovenská strana přistoupila k jednání. „Budeme se snažit najít co možná nejkomfortnější řešení,“ sdělil Pokorný.
Slovenská strana se však k jednání o kompenzaci Madety zjevně nechystá. Jozef Bíreš, ředitel slovenské Státní veterinární a potravinářské správy, prohlásil, že ze strany slovenského úřadu se v žádném případě o diskriminaci Madety nejedná.
„Trváme na tom, že inkriminované vzorky, které máme k dispozici, obsahují nadlimitní množství bakterie listerie,“ sdělil Bíreš.
Mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben uvedl, že negativní nález českých veterinářů by mohl hrát ve sporu Madety se slovenskými úřady významnou roli.
„Námi prověřené šarže, včetně vzorku odebraného přímo na slovenském trhu, prokazovaly hluboce podlimitní obsah listerie. V možném soudním sporu by se mohlo jednat o významný důkaz,“ řekl Duben.