Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

"Sazby" za kartel budou veřejné - iHNed.cz

Praha, 7. 5. 2007

Antimonopolní úřad tento týden zveřejní, jak vyměřuje pokuty

Rozhodování vychází z pravidel Bruselu

Kdo chce vědět, jestli se jeho firmě vyplatí porušit zákon, nebo zda naopak výše pokuty třeba za kartelovou dohodu o cenách za takové riziko nestojí, bude mít brzy usnadněnou situaci. I takhle totiž budou moci podnikatelé využít novinku antimonopolního úřadu.

Už tento týden najdou na jeho webových stránkách metodiku, jíž se úředníci budou při vyměřování pokut řídit. Bude to vůbec poprvé v historii úřadu, kdy podobné vodítko zveřejní.

Ve hře jsou přitom obrovské peníze. Zatím nejvyšší pokutu, téměř 980 milionů korun, dostala devítka strojírenských holdingů za domlouvání cen plynových spínačů pro elektrárny.

"Určitě je dobře, že teď budou aspoň základní pravidla zveřejněna," potvrzuje například mluvčí největších pekáren v zemi United Bakeries Jaroslav Pomp. Pekárnám Odkolek a Delta, jež se nedávno spojily do United Bakeries, před časem úřad vyměřil za kartel o cenách rohlíků pokutu 120 milionů korun.

Přitvrdíme, varuje úřad

"Zásady udělování pokut zveřejníme na internetu v nejbližších dnech. A od té chvíle se jimi budeme řídit při určování pokut ve všech správních řízeních, jež potom zahájíme," potvrzuje předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina. Česká metodika přitom vychází z pravidel, na nichž se před několika měsíci dohodl Brusel.

Cílem metodiky, zveřejněné na adrese www.compet.cz, ovšem není nabízet volbu mezi dodržováním zákona a jeho obcházením.

"Chceme poskytnout všem zúčastněným dopředu aspoň řádový odhad, jaká peněžitá sankce je může postihnout, když zákon poruší," vysvětluje Pecina. Připouští přitom, že některé firmy mohou obcházet pravidla s tím záměrem, že se jim pokuta nakonec vyplatí. "Ale právě v těchto případech hodláme přitvrdit," varuje.

Například za nejtěžší prohřešky, kartelové dohody několika firem na cenách výrobků nebo služeb, může dosáhnout pokuta několika miliard korun. Přesněji až deseti procent z ročního obratu jednotlivé firmy, ještě vynásobeného lety, během nichž pravidla nedodržovala.

Každý případ bude jiný

Antimonopolní úřad rozhoduje o osudu, nebo aspoň o zisku firem stále významněji. Bez jeho svolení se neobejde žádná fúze, významná veřejná soutěž, sleduje chování největších hráčů na všech trzích, energetikou počínaje a třeba prodejem vajec konče.

Firmy přitom neustále volaly po tom, aby pravidla hospodářské soutěže byla průhlednější. Úřad se totiž neřídí žádným zákoníkem s paragrafy. A navíc případy sám vyšetřuje i rozhoduje - je tedy jakýmsi "policajtem" i soudcem v jednom.

Zároveň však podnikatelé i jejich právníci míní, že by i nadále měl úřad posuzovat každý případ individuálně.

"Zveřejnění pravidel pro udělování pokut vítáme. Ale určitě to neznamená, že třeba při následném přezkoumání verdiktů úřadu u soudu se bude vycházet jen z tohoto "ceníku", uvedeného na internetu," předpokládá advokát Radek Pokorný, prezident České asociace pro soutěžní právo.

Také šéf úřadu Pecina potvrzuje, že firemní právníci ani po zveřejnění metodiky o svůj chleba nepřijdou.

"Výklad soutěžního práva všude na světě je a zatím bude do velké míry subjektivní," říká.