Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Rozsudek v kauze OP Prostějov změní chování bank

PF SI NAŠLA NOVÉ SPOJENCE - V POLITICE

Když Radek John před deseti dny zaúkoloval vedení České pošty, ať získá od ČSOB víc peněz za pronájem přepážek Poštovní spořitelně, vypadalo to jako upřímná snaha ušetřit.
HN ale nyní při zjišťování pozadí tohoto kroku zjistily novou a podstatnou okolnost.
John se při svém výpadu opíral o právní analýzu, kterou vypracovala advokátní kancelář Brzobohatý, Brož & Honsa blízká skupině PPF. Její bývalý společník Tomáš Brzobohatý řídí investiční fond PPF Partners. A kancelář, kterou Brzobohatý založil po pádu IPB v roce 2000, poskytuje impériu Petra Kellnera své služby i nadále.
Podle analýzy, vypracované už před několika lety, by státní pošta měla dostávat od ČSOB každý rok dvě miliardy místo dnešní jedné. Miliarda navíc je přesně tou sumou, o které John mluví.
Podle informací HN ale Johnova iniciativa není žádným náhodným krokem, pro který by se rozhodl při prohledávání svého stolu na ministerstvu. Výpad směrem k ČSOB ukazuje na nově vzniklé spojenectví mezi Kellnerovou PPF a Věcmi veřejnými. Vít Bárta, faktický vůdce nové politické strany, včera v rozhovoru pro HN připustil, že se s Kellnerem několikrát setkal. Ale odmítá, že by s ním řešil Českou poštu. „To jsme opravdu neprobírali,“ uvedl Bárta.
Johnova snaha zapadá do letité partie mezi PPF a ČSOB. Kellnerova skupina se již dlouho snaží druhou největší českou banku oslabit. Kellner již delší dobu zkoumá, zda by nebylo možné ČSOB ovládnout, probíhala o tom i jednání s belgickými vlastníky ČSOB.
Narušení vztahů mezi poštou a ČSOB je účinný způsob, jak akcionářům banky přidělat starosti. Brzobohatý, Brož & Honsa upozorňují na tři slabá místa existující smlouvy mezi poštou a ČSOB. Smlouva údajně nebyla nikdy schválena antimonopolním úřadem a porušuje pravidla o veřejné podpoře, navíc název Poštovní spořitelna může mást spotřebitele - vyvolává dojem, že spořitelna patří poště.
Právník Radek Pokorný, který při sestavování smlouvy radil s pasážemi týkajícími se veřejné podpory, tvrdí, že v tomto ohledu není možné dokument napadnout. „Už je to pět let, ale vím, že žádný problém jsme tam neviděli,“ říká.
Šéfka pošty Marcela Hrdá zatím s úkolem od Johna moc nepokročila. Podle informací HN pouze informovala ČSOB, že bude chtít o smlouvě jednat. „Bohužel to nemohu komentovat,“ sdělil HN šéf Poštovní spořitelny Jan Lamser.
strany 2,3a8

***

Boj o Českou poštu Více peněz pro stát Věci veřejné se snaží přimět ČSOB, aby zaplatila České poště víc za její služby. Krajní řešení Když ČSOB neustoupí, může stát v krajním případě se pokusit vypovědět smlouvu s Českou poštou. To by vyhovovalo zájmům PPF.

O autorovi| Jaroslav Plesl, jaroslav.plesl @ economia.cz