Pokorný, Wagner & Partners, s.r.o., Attorneys-at-Law

O bezohlednosti státní mašinerie a kauze Budišov - Hospodářské noviny

V den kdy píši tento text do Hospodářských novin, osvobodil soud dva obžalované (třetí v průběhu trestního řízení zemřel) v legendární kauze Budišov. Nechci se příliš zabývat motivy rozpoutání celé kauzy či úvahami na téma jak že vedení ÚOOZ vlastně dělalo svoji práci, když útvar dokázal vyrobit takovýto zmetek, mimochodem ne jediný.

Tato kauza je totiž modelovým případem něčeho významnějšího. Je o bezohlednosti a necitelnosti státní mašinerie, pokud je jí dovoleno, že do vás může zabořit své drápy, a to se, moji milí, může stát každému z vás.

Mimochodem, k příběhu Budišov patří i exnáměstkyně Věra Jourová, která strávila pár týdnů ve vazbě jen proto, že si dva pánové povídali mezi sebou, že mají jakési peníze pro Věru. Jak sama uvedla v několika rozhovorech, během pobytu ve vazební věznici jí byl vykraden byt a bankovní účet s tím, že při této krádeži byly pravděpodobně použity klíče a dokumenty zabavené jí při domovní prohlídce, a ze strany příslušných ministrů, vedoucích policejních důstojníků i státního zastupitelství se nestalo vůbec nic.

Nechme stranou, že o náhradu škody se paní Jourová snad stále soudí, místo aby jí byla bez řeči uhrazena, ale hlavně nikdo nekoupil kytici růží, neuspořádal tiskovou konferenci a nepřijel se paní Jourové, možná na kolenou, omluvit. I když to zní hrozně, policisté a státní zástupci, obdobně jako třeba lékaři, občas dělají chyby jako každý z nás. Jejich omyly ovšem většinou bolí podstatně více než chyby v jiných profesích, ale právě proto by jejich bezodkladné uznání a odčinění mělo být morální povinností.

Úmyslně se v této úvaze nezabývám tím vším, co tyto kauzy také může doprovázet, jako je politická manipulace, zneužívání moci či propojení policie s bůhví kým a podobně. Obdobně neřeším obecný morální profil účastníků příběhu Budišov. Ale přivádí mne k zuřivosti, že státní mašinerie se v kauzách, ve kterých použila postupy, jež zásadním způsobem narušily životní pohodu jejich obětí (dramatické zatýkání, vazba, předčasné sdělení obvinění či mediální dehonestace) tváří, že se nic nestalo. Tak jste si, milá paní Jourová, poseděla pár týdnů ve vazbě, kapku o vás ošklivě psali v novinách (kdo by nechtěl být slavný, že ano), pravda, něco vám ukradli, ale vy si zase určitě našetříte. Zapomeňte, jen jsme to zvrtali.

Osobně nikoho z účastníků kauzy neznám, takže se to asi nedozvím. Nicméně, pokud se mezi těmi, kteří by měli, najde chlap, který tu kytku koupí, či snad to již učinil, bude fajn, když se s námi o to paní Jourová podělí. Byli bychom zase o kousek dál.

I policisté a státní zástupci občas dělají chyby, ovšem bolí podstatně více než v jiných profesích.