Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Na Budvar si brousí zuby právníci i politici - Hospodářské noviny

Martin Mařík
PRIVATIZACE

PRAHA, 4. 10. 2007 Národní podnik Budějovický Budvar je zase o něco blíže k privatizaci. Včera se poprvé sešla nová dozorčí rada pivovaru. »Projednali jsme podklady pro výběrové řízení na právnickou firmu, která má připravit přechod Budvaru na státní akciovou společnost,« potvrdil člen rady Michal Doktor, poslanec ODS. »Další postup je už na Budvaru samotném a na ministerstvu zemědělství,« dodal.
»Výběrové řízení vypíšeme v říjnu,« řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Operace bude vyžadovat perfektní práci právníků. Ve hře je hodnota značky Budvaru, odhadovaná až na miliardu dolarů. Případné chyby právníků může využít velký konkurent - americký pivovarnický koncern AnheuserBusch.
Ten vede s Budvarem o ochranné známky desítky let desítky sporů po celém světě. Anheuser je právě proto považován za nejvážnějšího, ne-li jediného zájemce o Budvar.
»Porcujete medvěda, ještě než ho někdo ulovil,« upozorňuje sice ředitel Budvaru Jiří Boček. Až po převodu českého pivovaru na státní akciovku má totiž následovat privatizace.
Jenže zatímco očekávané miliardy korun obohatí českou státní kasu zřejmě až v příštích letech, minimálně o miliony se hraje v Budvaru už dnes.

Výzva pro právníky

Kdo všechno může na privatizaci profitovat?
Především špičkoví právníci. Nejde totiž o běžnou přeměnu státního podniku na akciovou společnost. Na národní podnik jsou vázány ochranné známky.
»Právníci Anheuseru jsou už nepochybně zakleknuti ve startovních blocích a čekají na sebemenší chybu, aby mohli nárok Budvaru na známky zpochybnit,« tvrdí například šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.
Ministerstvo zemědělství chce, aby vybraná právní kancelář nesla za svoji případnou chybu patřičnou zodpovědnost. Ale zároveň bude mediálně i politicky sledovaná zakázka pro zvolenou firmu lukrativní. »Bude jistě v milionech korun,« předpokládá Richard Wagner z kanceláře Pokorný, Wagner a spol.
O peníze jde ale také vládě. Z Budvaru teď nesmí brát stát kromě daní žádné peníze, zakazuje to zákon. »Státní akciová společnost by však už mohla vyplácet dividendy,« přiznává Gandalovič.
Loni přitom Budvar dosáhl téměř dvou set milionů korun zisku. Letos má nakročeno k ještě lepším výsledkům.

Někdo už má náskok

V Česku je podle advokáta Wagnera sotva desítka právnických kanceláří, které se specializují na známkoprávní obor. »Musí vedle toho proniknout do spletité historie sporů Budvaru s Anheuserem a navázat kontakty v zahraničí,« dodává.
Některé firmy tak mají náskok před konkurencí, protože už s Budvarem měly či mají co do činění. »Bude výběrové řízení, nechci nic komentovat,« říká Jan Kříž z kanceláře Kříž & Bělina, která už dříve pro Budvar pracovala.
Největší zkušenosti se správou známek Budvaru má ovšem firma Čermák Hořejš Myslil. »Záleží na kriteriích budoucí soutěže. Ale určitě nevylučujeme, že se přihlásíme, právě s ohledem na naše dosavadní zkušenosti s prací pro Budvar,« potvrdil včera Lukáš Lorenc, který má v této právnické společnosti Budvar na starost.
Wagner shrnuje to klíčové, co musí právníci v kauze Budvar zvládnout: »Musí zajistit, aby nová akciovka převzala bez přerušení spory, které vede nyní národní podnik s Anheuserem kdekoliv ve světě.«

Sponzoring vs dividendy

Jakmile z Budvaru bude státní akciovka, může z ní stát odčerpávat část zisku v dividendách.
Ale odpůrci privatizace poukazují na to, že už dnes může pivovar sponzorovat některé akce, především v regionu. »Například do krajské nemocnice v Budějovicích jsme díky sponzoringu už investovali téměř tři miliony korun. Celkově dáváme na sponzoring několik milionů ročně - na hokej, kulturu, charitu. Všechny tyto výdaje musí schvalovat ministerstvo zemědělství,« vysvětluje Boček.
I soupeření o to, kdo si na peníze z pivovaru sáhne - zda kraj ve formě sponzoringu, nebo pak celá vláda v dividendách, dělí politiky na odpůrce a příznivce privatizace.
»Jako jihočeský politik nevidím pro privatizaci důvod. Sice se z toho nehroutíme, když se pivovar prodá, ale upozorňuji na riziko chyby při ochraně známek,« říká jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Pro i proti

K odpůrcům privatizace ovšem patří vedle hejtmana Zahradníka z ODS třeba i šéf poslanců ČSSD Hašek. Žádnou radost z dění nemá ani ředitel pivovaru Boček.
Na pilu tak nejvíc tlačí premiér Mirek Topolánek - forma národního podniku podle něj rozvoj Budvaru brzdí.
Topolánkův »fámulus« Marek Dalík sice popírá informace o tom, že vyjednával s Anheuserem, týdeník Euro ovšem přinesl informaci, že se za Dalíka této role pravděpodobně ujal František Formánek -muž, který údajně stál za dezertérstvím poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

Budvar není jako Lesy

Partie privatizace Budvaru je v současné době rozehrána na mnoha frontách. Odpůrci a příznivci tvoří nesourodá uskupení -skoro každý má své vlastní důvody, proč zatím bojuje na jedné či druhé straně.
Zahradník hájí příjmy svého regionu. Haškovi může jít o to, aby případná privatizace pivovaru připadla až na další kabinet, v němž třeba ČSSD bude. Která vláda by nechtěla injekci v desítkách miliard. Ředitel Boček nyní obhajuje -bez obalu řečeno - status quo a svoji židli.
Naopak zastánci rychlejšího postupu se ptají: Existuje důvod, proč by měl stát vařit pivo?
Do toho přicházejí spekulace, které se objevují i kolem jiných státních firem - především kolem podniku Lesy ČR. Straničtí lobbisté obcházejí i národní pivovar a naznačují: Privatizace se dá urychlit, i pozdržet - nedalo by se sponzorovat to, nebo tohle?
HN sdělily nezávisle dva zdroje, že takové náznaky zkoušeli jak lidé spojovaní s ODS, tak s ČSSD. Šéf pivovaru ale podle nich odolal. Sám Boček o tlacích na svoji firmu nehovoří.

Snad zbude na penze

Vláda se už před časem shodla na tom, že chce Budvar privatizovat v tomto volebním období. Současné přetahování, kdy a jak s Budvarem začít, je ale jen zahřívací kolo. Velcí hráči si pro závěrečnou fázi privatizace sice už připravují půdu - ale s oficiálními kroky zatím vyčkávají. Dave Peacock, viceprezident koncernu Anheuser-Busch, zatím dění v Česku komentovat nechce. Americký koncern ale už v minulosti dal svůj zájem jasně najevo.
Stále častější jsou ale signály, že Anheuser zdaleka nemusí být jediným kandidátem. Známkoprávní souboje české firmy s Američany totiž vyhovují dalším velkým pivovarským firmám.
Budvar, jehož produkce se přitom měří jen v setinách objemu výroby Anheuseru - blokuje přístup giganta na mnohé trhy v cizině. Právě to konkurenci, třeba Heinekenu, vyhovuje. »I další velké firmy tak mohou mít zájem na tom, aby se Američané s Budvarem nespojili,« předpokládá předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.
I když zůstává Anheuser stále největším favoritem, zájem dalších firem by nepochybně cenu za známky Budvaru ještě zvýšil. Radost z toho může mít i ministr financí Miroslav Kalousek. »Příjmy z privatizací, které se uskuteční před Budvarem - například z Letiště Praha nebo ČSA, budou do roku 2009 ještě končit ve fondu dopravní infrastruktury. Ale pak je mojí prioritou dát peníze z neopakovatelných zdrojů - například z privatizace Budvaru - prvořadě na penzijní reformu,« říká Kalousek.

Tabulka

Jak si vede Budějovický Budvar (údaje za rok 2006)

Výroba piva 1,152 milionu hektolitrů
Tržby 2,5 miliardy korun
Zisk 200 milionů korun
Vlastní jmění 3,2 miliardy korun
Počet zaměstnanců 670
Odhadovaná hodnota značky 30 miliard korun
Počet sporů o značku s pivovarem Anheuser-Busch přes 110
Počet zemí, kam vyváží přes 50
Podíl na vývozu piva z Česka 16%*
Podíl na českém trhu 4%*
Poznámka: * za první pololetí 2007
Budějovickému Budvaru nyní roste výroba i vývoz. »Porcujete medvěda, ještě než jste ho ulovili,* říká k chystané privatizaci pivovaru jeho dlouholetý šéf Jiří Boček.

O autorovi| Martin Mařík, www.ihned.cz/marik