Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Je dobře, že se toho o internetu v novém zákoníku píše jen málo, říkají právníci - 28.3.2014 HN

Nový občanský zákoník se téměř vyhýbá slovu internet a elektronický svět jde spíše mimo něj. Podle právníků, kteří se specializují na tuto oblast, to ale nemusí být vůbec špatně. Odborníci ovšem musejí v nejbližší době vyložit, co které ustanovení znamená. Hledají odpověď například na to, co všechno napsat do všeobecných obchodních podmínek při obchodech na internetu nebo co je neočekávatelné ustanovení ve smlouvě. Vyplynulo to z debaty, kterou uspořádaly Hospodářské noviny a měsíčník Právní rádce a na které se sešlo k diskusi devět advokátů.
Nový občanský zákoník a s ním související právní předpisy, podle kterých se postupuje od začátku letošního roku, dopadají prakticky na veškeré soukromoprávní vztahy. Zcela logicky se tak týkají i digitální oblasti a ICT.

(...)

Debata se točila také okolo obecného dopadu nového kodexu na oblast digitálních technologií. Advokát Tomáš Ščerba z Advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři se sice podle svých slov nepovažuje za velkého příznivce nového občanského zákoníku, ale v oblasti internetu a počítačů jej považuje za uspokojivý. "Myslím, že pro oblast IT a e-commerce se dá v novém občanském zákoníku najít všechno potřebné. Například ustanovení o datových úložištích, které zcela zásadním způsobem reguluje obecně celou podstatu e-commerce a průkaznost doručení jednotlivých sdělení," uvedl Ščerba. Nový kodex podle něj otevírá mnoho pozitivních možností a je v něm možné najít více, než se člověk může zprvu domnívat.

I další účastníci debaty ocenili obecnost úpravy pro elektronickou oblast. Občanský zákoník totiž bývá často kritizován kvůli příliš detailní úpravě některých záležitostí. Vděčným (a podle některých nespravedlivě shazovaným) příkladem je speciální úprava týkající se roje včel, která během debaty také přišla na přetřes. "Jsem mimořádně rád za to, že klíčové věci, které se nás v oblasti IT týkají prakticky každý den, jako je třeba elektronický podpis, zůstaly nedotčeny novým občanskýcm zákoníkem a v zásadě zůstaly separátně upraveny ve speciálních předpisech, řekl k tomu Tomáš Ščerba.

(...)

Autoři: Jan Januš, Ondřej Šafránek

Zdroj: Hospodářské noviny ze dne 28.3.2014