Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Exkluzívně: ČSOB vyhrála spor nad právníkem Némethem - iHNed.cz

str. 00 ekonomika.ihned.cz
Libor Akrman, David Havlíček
Praha 7. 2. 2007 (iHNed.cz)
Československá obchodní banka (ČSOB) vyhrála letitý spor s právníkem Věslavem Némethem, který ji žaloval o 599 milionů korun. Šest let trvající soudní při dnes rozhodl Městský soud v Praze.

Hospodářské noviny o tom informoval právní zástupce ČSOB Radek Pokorný. Spor byl pozůstatkem po převzetí IPB Československou obchodní bankou, Věslav Németh si dohromady nárokoval šest miliard korun.
"ČSOB si od začátku sporu byla jista neopodstatněností nároku pana Nemetha. I dnešní rozhodnutí soudu potvrzuje, že panu Nemethovi žádné nároky z údajné smlouvy s IPB nevznikly," uvedl pro server iHNed.cz vedoucí oddělení komunikace ČSOB Ondřej Vyvhodil.
Věslav Németh podle informací banky uplatnil vůči ČSOB smluvní pokutu z důvodu údajného porušení smluvní povinnosti ze strany tehdejší IPB. Na podzim 1999 IPB údajně bez vědomí a souhlasu Németha použila jeho know-how v souvislosti s vytvořením “kajmanských fondů“.

Németh uplatnil smluvní pokutu až po převzetí IPB, a to vůči ČSOB, rok poté, co měla být údajně ze strany IPB smlouva porušena. "Némethem bylo zpočátku uplatněno 3,35 mld. Kč, částka byla v průběhu doby různě navyšována, v současné době na celkovou sumu 7,58 mld. Kč," uvádí ve své zprávě ČSOB.
Právník Németh pak z této smluvní pokuty vytvořil “pohledávku vůči IPB/ČSOB“ a začal jí obchodovat. V celé kauze proběhlo několik soudních sporů o platnost zápočtu Némethovy pohledávky, které řešily rovněž samotnou existenci Smlouvy mezi Némethem a někdejší IPB.