Pokorný, Wagner & Partners, s.r.o., Attorneys-at-Law

Demonstrace síly na letištích - Hospodářské noviny

LEADERS’ VOICE

Asi nebudu jediný, kdo velmi těžce prožívá »standardy«, které doprovázejí současnou situaci na britských letištích. Bezpečnostní prohlídka sice ještě nezahrnuje svlékání donaha, ale upřímně, moc k tomu nechybí. Nicméně, když tam tak stojíte s botami v ruce, s vybrakovaným kufrem a páskem vytaženým z kalhot, pokoušíte si tyto zážitky trošku zobecnit. A, přiznám se, poznání, ke kterému docházíte, není pro roky budoucí moc příjemné. Je totiž nesporné, že řada opatření vůbec nic neřeší a je snahou pouze »něco« udělat. Toto předstírání účinných opatření se navíc velmi často zvrhává do demonstrace chvilkové převahy hloupého a arogantního personálu letiště nad cestujícími.
Opusťme nyní letiště a promítněme si, sice dramaticky vypadající, ale pro samotnou budoucnost demokratické společnosti nepříliš významnou, hrozbu atentátu v letecké dopravě, do řešení nějakého skutečného maléru, typu nezvladatelné epidemie, fatálního kolapsu surovinových zdrojů či klimatu.
Jsem stále přesvědčenější, že jakýkoliv takovýto problém by velmi rychle vedl k destrukci »západní« civilizace. Protože ty dámy a pánové, kteří vymysleli postupy, které sice nic moc neřeší, ale které dávají jiným, ještě o několik řádů hloupějším lidem, v dané chvilce de facto nekontrolovatelnou moc nad jinými, nejsou jenom na letišti.
Vždy se na tomto místě snažím najít nějakou zobecňující myšlenku. V tomto případě se pokouším předat obavu o nesmírnou křehkost společenského systému, ve kterém žijeme. Ti lidé na letišti, puštěni ze řetězu, mi dávají rychlou odpověď na otázku, kde se tak rychle našlo dostatek dozorců do nacistických koncentračních táborů či soudců pro procesy v padesátých letech. Jsou všude kolem nás, a jen zatím nedostali příležitost. Pokud jim ji někdy dáme, už nic nebude jako dřív.

O autorovi: Radek Pokorný, Autor je advokátem firmy Pokorný, Wagner & spol. leaders @ economia.cz