Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Česko jde za nákup bez soutěže k soudu - Hosp. noviny 29.10.10

Letouny Casa

Obchod s letouny Casa byl podle Evropské komise proti pravidlům Spor u Evropského soudního dvora se může táhnout roky

Kvůli nákupu dopravních letounů Casa se teď Česko může v jistém slova smyslu zařadit mezi evropské premianty. Jako jeden z mála unijních států se totiž bude soudit s Bruselem kvůli zbrojní zakázce.
Z posledních let je přitom znám pouze jeden takový případ. V něm čelila žalobě pro porušení hospodářské soutěže Itálie. Ta bez výběrového řízení nakoupila policejní vrtulníky. Rozhodnutí o výši pokuty však ještě nepadlo.
Na začátku byla stížnost Řízení je obvykle dost dlouhé. „Než stát dostane pokutu, tak je třeba dvou procesů. V prvním se posuzuje podstata, tedy zda má pravdu členský stát, nebo Evropská komise. A pokud vyhraje komise, tak následuje druhý proces, kde musí komise stát zažalovat o výši pokuty,“ vysvětlil HN mluvčí lucemburského Evropského soudního dvora Balasz Lehoczký.
Česko je zatím ve fázi, kdy je první proces teprve čeká. To, že k němu dojde, oznámila Evropská komise včera.
Spor začal již před dvěma lety. Tehdy do Bruselu poslala svou stížnost na český postup italská zbrojovka Alenia Aeronautica, konkurent španělské Casy.
„Postup ministerstva byl nezákonný. Evropské státy mohou obejít vypsání soutěže jen tehdy, když nakupují nějaké utajované zbrojní systémy. To ale není případ dopravních letadel, která si každý může prohlédnout na webu,“ říká právník Radek Pokorný, jenž stížnost pro Italy sepisoval.
České námitky nezabraly Resort obrany namítal, že měl na obejití soutěže právo, protože dopravní letadla jsou důležitá k zajištění „základních bezpečnostních zájmů státu“.
Evropská komise však vysvětlení odmítla. „Česká republika neprokázala, proč by měl nákup neozbrojených dopravních letadel představovat riziko pro její bezpečnostní zájmy,“ napsali zástupci komise v prohlášení, jež vydali včera.
K tomu, aby dal soud za pravdu Česku, by tak zřejmě byly nutné nové argumenty. Druhou možností, v niž lze doufat, je to, že by se za český způsob nákupu postavily některé další unijní státy.
Komise však kromě porušení pravidel hospodářské soutěže namítá také to, že se nákupem bez soutěže „pravděpodobně plýtvalo penězi daňových poplatníků.“ A kvůli podezření, že třiapůlmiliardový obchod nebyl pro stát příliš výhodný, čelí kontrakt kritice i doma.
Premiér Petr Nečas v Bruselu v reakci na dotaz, zda Česku nehrozí kvůli žalobě od Bruselu to, že by muselo letadla vrátit, nejprve v žertu podotkl: „Je otázka, jestli by to pro armádu nebylo dobře.“ Vzápětí už vážně dodal, že Praha musí nejprve počkat, až rozhodnutí dostane. „Teprve poté k tomu samozřejmě zaujmeme stanovisko, ale pozice ministerstva obrany je taková, že jsme příslušným a správným způsobem využili výjimek z příslušné evropské směrnice,“ řekl Nečas.
Bez soutěže nakoupilo Česko loni za několik miliard i obrněná vozidla Iveco.
Tehdy zástupci resortu tvrdili, že obrněnce nakoupí společně se Slovenskem, takže soutěž není nutná. Společný nákup ale neproběhl a podle týdeníku Respekt si i tuto zakázku začala Evropská komise prověřovat.

O autorovi| Michaela Mužíková Vladimír Šnídl autori @ economia.cz