Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Bojujme za své právo na dobrého úředníka - Hospodářské noviny

LEADERS’ VOICE
Když jsem před řadou roků poprvé četl paměti bývalé britské ministerské předsedkyně Margaret Thatcherové, okrajově jsem si všiml mimo jiné vzpomínky, jak velmi usilovně hledala cesty, jak dosáhnout toho, aby klíčoví státní úředníci - náměstci ministrů a podobně - byli placeni alespoň tak dobře jako špičkoví manažeři v největších britských firmách.
Přiznám se, že jsem tomu tenkrát nevěnoval mnoho pozornosti. Jednak proto, že u nás byla populární myšlenka, vyznávaná všemi hlavními politickými stranami, že dobrý úředník je neexistující úředník, a jednak jsem se v té době zabýval zcela jinými, podstatně příjemnějšími věcmi. Uběhlo několik roků a zkušenosti s provozováním vlastní advokátní kanceláře mne přinutily se ke knížce paní exministerské předsedkyně vrátit a opět v ní zalistovat. Zjistil jsem, že ani v tehdejší Británii nebyli jejím nápadem nadšeni, že závist kvete všude a že dokonce musela iniciovat vznik parlamentní komise pro takzvané »vysoké platy«, která na odměňování těchto špičkových úředníků tak trochu dohlížela. Přiznám se, že před letošními parlamentními volbami nebudu hledat ve volebních programech politických stran recepty na daňovou či penzijní reformu.
Já budu hledat, zda se někdo pokusí modernizovat řízení státní správy. A to po všech stránkách - počínaje analýzou jednotlivých procesů při rozhodování státu, optimalizací těchto procesů až po personální politiku a náležité odměňování zmodernizované, tudíž i zeštíhlené státní správy.
Stalo se velkou módou tvářit se, že podnikatelé de facto stát nepotřebují a že stačí, když nás nebude obtěžovat a my si už poradíme sami. Samozřejmě opak je pravdou, kvalifikovaná a dobře řízená státní správa je nezbytná na každém kroku.
Buďme před letošními volbami skromnější. Nechtějme po politických stranách velké reformy, stačí trošku té modernizace.
I tak se s tím zapotí.
O autorovi: Radek Pokorný, Autor je advokátem kanceláře Pokorný, Wagner & spol.