Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.

Antimonopolní úřad prohrál. Zaplatí stamiliony - Hospodářské noviny

ÚOHS neoprávněně ukládal pokuty, teď z nich musí platit úroky Vítězství Shellu otevírá cestu k odškodnění i pro další firmy

Antimonopolní úřad minulý týden definitivně prohrál spor s petrochemickou firmou Shell. Bude jí muset zaplatit více než deset milionů za to, že jí před šesti lety neoprávněně uložil pokutu 65 milionů korun.
Je to ovšem vítězství nejen Shellu, ale i desítek dalších firem, které jako on zaplatily pokutu, již jim pak úřad musel vrátit. Ale za to, že jim několik let zadržoval peníze, nezaplatil ani korunu. Státu nyní aktuálně hrozí, že bude platit na ušlých úrocích přes 200 milionů korun.
Byl to kartel, nebo ne?
Pokutu Shellu úřad tehdy odůvodnil tím, že se firma se svými čtyřmi konkurenty domlouvala na ceně benzinu. A všem pěti firmám uložil za kartelovou dohodu pokuty v celkové výši 313 milionů korun.
Jenže o dva a půl roku později musel pokuty vrátit. Benzinky se totiž odvolaly ke Krajskému soudu v Brně a ten jim dal za pravdu, že pokuty byly neoprávněné. A tři z pětice šly ještě dál – požádaly, aby jim úřad za dva a půl roku neoprávněně zadržované peníze zaplatil úroky.
Když úřad úroky vyplatit odmítl, firmy se opět obrátily na soud. A ten jim dal znovu za pravdu – a řekl, že za zadržované peníze mají dostat úroky ode dne, kdy přestaly mít možnost s nimi disponovat.
I když uvedený verdikt padl již loni v říjnu, definitivní vítězství firmy zaznamenaly minulý týden. Nejvyšší správní soud totiž zamítl kasační stížnost antimonopolního úřadu ve sporu s Shellem a zmařil mu tak poslední šanci, jak se placení úroků vyhnout.
„Je to definitivní rozhodnutí, není proti němu žádný opravný prostředek,“ potvrdil HN soudce Krajského soudu v Brně David Raus. Úřad podal sice dovolání i v případě dvou dalších benzinek, které se odvolaly – Lukoil a ÖMV, ale protože jde o totožný případ, je téměř jisté, že i zde neuspěje.
Sedm statečných Firem, jimž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže neoprávněně uložil mnohamilionovou pokutu, kterou pak musel vrátit, jsou desítky. Zaplatit úroky chce ale jen sedm z nich. Přesto to však úřad vyjde na více než dvě stě milionů korun.
Kromě již tří zmíněných benzinek je to i Telefónica, Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) a dvojice strojírenských gigantů Mitsubishi a Hitachi. A kromě benzinek již s žalobou o vrácení úroků uspěla u Krajského soudu i Telefónica. Té úřad v roce 2004 dal pokutu 81,7 milionu za to, že její předchůdce Český Telecom zneužíval dominantní postavení na trhu – pokutu dostala zpět letos v únoru. A Telefónica si vyčíslila ušlé úroky na 76 milionů.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže případ nechce komentovat. „Zatím nemáme k dispozici písemné vyhotovení rozsudku Nejvyššího správního soudu a neznáme tedy konkrétní důvody zamítnutí kasační stížnosti,“ uvedl mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Otázku, zda úřad začne úroky platit, aby jejich výše nenarůstala, a zda uvedený verdikt nezmění jeho rozhodování, nezodpověděl.
Z vyjádření soudce Rause, jenž žaloby na antimonopolní úřad řeší, vyplývá, že téměř jistě i v dalších případech rozhodne v jeho neprospěch – tedy že mu nařídí zadržované pokuty vracet. „My jsme rozhodovali o tom, zda má ÚOHS postavení správce daně a jestli se na to vracení vztahuje zákon o správě daní a poplatků. A došli jsme k tomu, že ano a že úroky se vyměří úplně stejně, jako když finanční úřad nesprávně vyměří daň,“ uvedl Raus. A tím, že kasační stížnost úřadu zamítl, mu dal za pravdu i Nejvyšší správní soud. Antimonopolní úřad ale i přes rozhodnutí soudů dál odmítá úroky zaplatit. A argumentuje tím, že pokuty opět platí. Došlo totiž k paradoxní situaci, kdy Nejvyšší správní soud loni v prosinci po třech letech zrušil verdikt Rause, který označil pokuty za kartel za nezákonné.
„Je to velice nestandardní situace, protože Nejvyšší správní soud v rozhodování o úrocích měl počkat, jak znovu rozhodne Krajský soud,“ připouští právník Radek Pokorný, který se specializuje na soutěžní právo.
Podle Pokorného je ale velmi pravděpodobné, že soudci o „první části příběhu“ dobře věděli – a že byl tedy důvod vrácení samotného rozhodnutí o pokutě formální a jeho meritum se zřejmě nezmění. A to nepřímo připouští i Chalupa, když uvádí, že hlavním důvodem vrácení verdiktu o pokutě k novému projednání je otázka právního nástupnictví zúčastněných firem.

***

Problémové pokuty

1,392

miliardy korun je celková výše pokut, které státní antimonopolní úřad musel vrátit.

Z toho

313 milionů korun

za údajný kartel firem Benzina, oMv, shell, Lukoil a Agip

942 milionů korun

za údajný kartel šestnácti firem vyrábějících plynové zařízení

55 milionů korun

pro šestici stavebních spořitelen, které se údajně domluvily na výši poplatků

81,7 milionu korun

Českému telecomu (nástupci telefónica o2) za údajné zneužití dominantního postavení milionů korun je minimální

200

suma, kterou by měl Úohs vyplatit na ušlých úrocích. ty požadují shell, Lukoil, oMv, telefónica, ČMss, Mitsubishi a hitachi.

Foto popis| PORAZIL stát Antimonopolní úřad musí firmě Shell zaplatit ušlé úroky z pokut, jež dostala za kartelovou dohodu, ale soud je označil za nezákonné. ÚOHS se ale platit nechce.
Foto autor| foto: reuters

O autorovi| Marek Pokorný, marek.pokorny @ economia.cz